Piteå Kammaropera (PKO) gästar Härnösands Teater 19 oktober med mezzosopran Emma Sventelius och skådespelaren Andrea Björkholm samt musikerna Robert Ek, Béla Beer och Pontus Carron i den nyskrivna kammaroperan VIRGINIA WOOLF baserad på kompositören Dominick Argento: From the Diary of Virginia Woolf samt Woolf’s novell Änkan och papegojan med musik av Nino Rota i regi och dramatisering av Elisabet Ljungar.
Entré ordinarie: 250kr utan medlemskap i föreningen Nymus. Medlemmar går gratis efter bokande av gratisbiljett. Biljetter ordinarie och gratisbiljetter bokas via Entré Härnösand (Sök på Virginia Woolf). Medlemskap kan lösas via Nymus hemsida (Bli medlem) i förväg eller på plats vid teatern. Bäst om du kan bli medlem ett par dagar innan föreställningen, så slipper du stå i kö.
Det kommer att gå två stycken bussar, en från Sundsvalls kommun och en från Sollefteå/Kramfors kommun. De går tur och retur till Härnösands Teater i tid till publikintroduktionen som hålls kl 18:30 i teaterfoajén. Föreställningen börjar kl 19 och är cirka 70 minuter. Bussarna vänder tillbaka kl 20:20.
Bokning av gratis bussplats görs genom mejl med namn och antal platser till info.nymus@gmail.com eller via ett sms till 073-8073972. Se till att boka i tid för att säkra din plats! Ta gärna med matsäck och dryck på bussen.
BUSS FRÅN SOLLEFTEÅ VIA KRAMFORS KOMMUN:
15:45 Näsåker Busstation
16:20 Sollefteå, Resecentrum
16:56 Prästmon, Korsning Hola
17:10 Nyland, Nyland jvstn/ICA
17:32 Kramfors, Resecentrum hpl F, Stationsgatan
18:14 Härnösands Teatern
BUSS FRÅN SUNDSVALL VIA TIMRÅ KOMMUN:
17:00 Njurunda ReseC
17:08 Kvissleby, Busstation centrum
17:30 Sundsvall, Stenstan hpl P
17:46 Timrå, Hlp E4:an norrg.
17:57 Torsboda, E4 Norrg
18:20 Härnösands Teater